Unik ferieoplevelse på Fur gentages i 2022
- Skrevet af Fursund Turistforening
![Unik ferieoplevelse på Fur gentages i 2022](/media/k2/items/cache/c75933d631fa13d3e453d466c055c22e_M.jpg)
Fursund Turistforening har igen i år i samarbejde med Lonni Rejser (Breum Turistbusser) arrangeret guidede busture i juli måned.
Guiden er John, der er indfødt på øen og arbejder som museumsinspektør. Han kender Fur bedre end nogen anden. Og så er han blind. Hans store viden og mangel på syn, gør busturen til en interessant og meget anderledes oplevelse.
Fur fra den blinde vinkel er en ø rundtur med bus og blind guide. Få en øjenåbner, når der serveres en cocktail, der er blandet af faglig viden
og en store portion jysk lune og underfundighed.
John Bertelsen tager med bussen og fortæller om alt man ser - og mere til….
Hver tirsdag i juli måned med afgang fra Fur Færgekro
Billetter kr. 150 sælges online på:
www.visitfur.dk
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/furnyt.dk/public_html/templates/gk_news/html/com_k2/templates/default/item.php on line 191
Til toppen