Menu

Fursund Turistforening

Fur Turistforening blev stiftet i 1969. Senere ændredes navnet til det nuværende Fursund Turistforening, da virkeområdet kom til at omfatte hele Sundsøre Kommune.

Formål:
Foreningens formål er at fremme turismen, så den er til gavn både for områdets faste beboer, for erhvervslivet og for gæsterne. Foreningens virke omfatter:
- at fremme forståelsen for turismens store betydning.
- at drive en bemandet turistinformation på Fur.
- at bevare og forskønne områdets naturværdier samt at lette adgangen til disse.
- at udbrede kendskabet til Skive Kommunes turistmæssige attraktioner og kulturelle aktiviteter.

Det er Fursund Turistforening, der driver og bemander Fursund Turistinformation på Fur Havn. Turistinformationen står for udlejning af sommerhuse og cykler samt for trykning og distribution af Fur-Østsalling Guiden.

Kontakt turistinformationen på: tlf.: 45 97 59 30 53 og e-mail:Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Få mere info på  www.visitfur.dk

Læs mere om foreningens virke:
Det er nemt at finde mere på FurNyt.dk. Skriv for eksempel Fursund Turistforening i søgefeltet på forsiden og tryk enter, Så får du en liste med artikler om Fursund Turistforening. Søgningen kan gentages med andre søgeord. God læsning.

Medlemskab:
Alle der er bosiddende eller ejer fast ejendom i den tidligere Sundsøre Kommune kan optages i Fursund Turistforening mod betaling af kontingent. Endvidere  er annoncører i Fur-Østsalling Guiden og sommerhusudlejere gennem Fursund Turistforening automatisk medlem af foreningen. Som medlem er man valgbar til bestyrelsen og har stemmeret på generalforsamlingen. Kontakt bestyrelsen for mere info.

Bestyrelsen består af:
Formand: Brian Bugge, Råkildevej 6, 7884 Fur. Tlf. 97 59 33 33 – 61 70 12 14. e-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Næstformand: Jørgen Christiansen Blegagervej  6, 7884 Fur. Tlf. 5160 6450 - e-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Kasserer:  Sigurd Egenæs, Søndergårdevej 70, 7884 Fur., tlf. 2281 3636 - e-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Pia Frøslev
Ea Fuur
Janne Søndergaard
Torben Rasmussen

Dette foreningsportræt er revideret 21-05-2019 af Sigurd Egenæs. Send venligst info til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., når foreningsportrættet skal opdateres.

Til toppen