Logo
Udskriv denne side

Fur Museums Støtteforening

I 1953 stiftedes den museumsforening, der stod bag etableringen af Fur Museum og driften de næste godt 50 år. I 2007 blev Fur Museum en del af Museum Salling, der var museumsorganisationen for hele Skive Kommune. Fur Museum blev nedlagt som selvstændig organisation, og den oprindelige museumsforening på øen blev til Fur Museums Støtteforening.

Foreningens aktiviteter:

Fur Museums Støtteforening gennemfører hvert år fire tilbagevendende aktiviteter, nemlig:
- et forårsarrangement – en naturvandring med geologisk indhold.
- et Grundlovsarrangement 5. juni – en eftermiddag med gratis entre til museet i Nederby fra kl. 14.00.
- en sommerfest i juli – en grillfest for medlemmerne i museumshaven.
- et efterårsarrangement i oktober - en aften i Fur Forsamlingshus med historisk fortælling, kaffe og kage.

De enkelte arrangementer forhåndsomtales på FurNyt.dk og i medlemsinfo.
Fur Museums Støtteforening deltager også i Furs Forenede Foreninger og medvirker derfor til planlægning og gennemførelse af marchen Fur Rundt i juli og træskibssejladsen Limfjorden Rundt i september.

Læs mere om foreningens virke:
Det er nemt at finde mere på FurNyt.dk. Skriv for eksempel Fur Museums Støtteforening i søgefeltet på forsiden og tryk enter, Så får du en liste over artikler med søgeordet. Søgningen kan gentages med andre søgeord. God læsning.

Medlemskab:
Alle med interesse i museets arbejde med Furs geologi og kulturhistorie kan optages som medlem. Kontingentet fastsættes på den årlige generalforsamling. Kontakt formanden for nærmere oplysninger om gældende kontingent og vilkår.

Bestyrelsen består af:
Formand: Otto Vester
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Næstformand: Gunnar Splint Christensen

Kasserer: Inge Shee

Sekretær: Caroline Nebel

Menigt medlem: Søren Søndergaard

Suppleanter:
Tove Heidemann + Kirsten Høegh

Revisor: Krista Mortensen
Revisorsuppleant Vagn Sohn.

Dette foreningsportræt er revideret 31/10 2019 af John Brinch Bertelsen og lagt på af Sigurd Egenæs. Send venligst besked til Sigurd på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., når foreningsportrættet skal opdateres.

furnyt.dk - 2019-2020 - All rights reserved.