Menu

Her er et lille rejsebrev fra Norge

  • Skrevet af 
Her er et lille rejsebrev fra Norge

Jeg er ved at uddanne mig til ambulancebehandler, og i forbindelse hermed har jeg været i to ugers praktik i Norge. Jeg har været heldig at få et tilskud til turen fra Fur uddannelseslegat.  

Mine to medstuderende og jeg havde selv taget kontakt til ambulancetjenesten i Lillehammer med et ønske om at kører med som observatører i deres ambulancer. Områdelederen tog pænt imod os, og han havde planlagt et godt program med både døgnvagter, dagvagter og besøg på uddannelsen for paramedicinere samt deltagelse på en stor tværfaglig øvelse. 

Vi startede med at deltage på den tværfaglig øvelse, hvor både ambulancer, lægehelikopter, politi, brand og røde kors mm. deltog. Øvelsen tog udgangspunkt i en togulykke med mange tilskadekomne. Jeg kørte med i en ambulance, hvor vores opgave var at hente patienter ved et samlingspunkt og køre dem til sygehuset. 

Senere besøgte vi skolen NTNU (Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet) i Gjøvik, hvor man kan tage bacheloruddannelse i paramedicin. På skolen så vi blandt andet deres simulationslokaler, som forestiller operationsstuer, sengestuer og private hjem. Her bruges ofte øvelsesdukker som figuranter. 

Som noget nyt på skolen har de fået en simulator til udrykningskørsel, så man kan øve sig, inden man kommer ud at køre på offentlige veje. 

 Jeg havde et par døgnvagter i byen Lom, hvor der kun var en enkelt ambulancetur, men til gengæld fik jeg set den naturskønne by.  

 

 I Lillehammer var jeg med på flere ambulanceturer, og det var spændende at se de ligheder og forskelle, der er i ambulancetjenesten i Norge i forhold til Danmark. 

 

 Det var to spændende uger i Norge med mange indtryk, faglig fordybelse og tid til sightseeing og hygge. Tak til Fur uddannelseslegat for tilskuddet til turen.  

 

Med venlig hilsen 

Tina Hauge 

Til toppen